Borsada En Sık Yapılan 5 Hata

1 0

Borsada Yapılan Hatalar

Güvenli ve kazançlı yatırımlara konu olan borsa, kurumsal bir piyasadır. Borsa da sık sık karşılaşılan şeyler hisse senetleri, endeksler, tahvil gibi işlemlerdir. Piyasayı çok bilen veya piyasadan çok emin olan bir kişinin ne olursa olsun bilmesi gereken üç kelime bunlardır.

Borsadan beklentinizi tüm konuya hakim olduğunuz taktirde karşılayabilirsiniz. Borsayı biraz tanımlamak gerekir ise malların ve bir takım değerli evrakların el değiştirdiği kurumsal piyasadır diyebiliriz. Genel olarak hisse senetlerinin alınıp satıldığı bir döngüdür. Borsayı oluşturan etmenler alıcı, satıcı ve aracı kurumdur. Bu etmenler olmadığı taktirde borsadan bahsetmemiz oldukça zor olacaktır. Arz-talep ortamının oluşması için bu üçlü döngüye ihtiyaç vardır.

Borsanın belli kuralları vardır ve bu üçlü etmende bu kurallar içerisinde gerçekleşir. İşlemlerin elektronik ortamlarda geliştiği borsa da yüz yüze gelme zorunluluğu da yoktur. Peki borsa da yapılmakta olan hatalar nelerdir?

1-Ödünç Para

borsa

Borsa da en çok hataya düşülen konu budur. Ödünç olarak aldığınız bir parayı borsaya yatırmak sizler için kötü sonuçlar ve riskler doğurabilir. Borsa da kullanacak olduğunuz para ne olursa olsun hem ödünç olmamalı hem de sizlere kısa vadede gerek olmayan bir para olmalıdır. Borsa da para kazanmak hem sabır hem de zaman işidir. Sabrettiğiniz taktirde borsada ki paranız değerlenir ve para kazanmaya başlarsınız. Bu nedenlerden dolayı borsa da kullanmak üzere ayırdığınız para bir süre ihtiyacınızın olmayacağı ve dokunmak istemeyeceğiniz bir para olmalıdır. Borsa da en sık yapılan hata ise ödünç para ile yatırım yapmaktır.

2-Kısa Sürede Çok Beklenti

finans

Borsa denildiği zaman genellikle insanların gözleri parlar ve bir anda zengin olacaklarını düşünürler. Bu düşünce de borsa da yapılmaması gereken hataları beraberinde getirir. Borsaya girmek ve borsadan para kazanmayı hedefleyen biri kısa vadede zenginliği kesinlikle unutmalıdır çünkü borsa zaman isteyen bir süreçtir. Kısa sürede zengin olma fikri kişiyi de hem fiziksel hem de ruhsal yıpratarak kötü yönde etkileyecektir. Borsadan zengin olan insanların ortak özelliği sabırlı olması ve iyi bir planları olmasıdır.

3-Dedikodu Hissesi

Peki dedikodu hissesi nedir? Dedikodu hissesi olarak adlandırdığımız olay bireyin hiçbir araştırma yapmadan kulaktan duyma bilgiler ile hisse sahibi olmaya çalışmasıdır. Girecek olduğumuz her iş bilgi ve araştırma ister. Tıpkı diğer bir çok iş gibi borsada da araştırma yapmalı ve emin olduğunuzda bu işin içerisine girmelisiniz. Kulaktan duyma bilgiler kimi zaman sizleri kandırmak için yapılacak ve sonunda çok büyük riskler doğuracaktır.

4-Hızlı Alım-Satım

Hızlı alım satım olarak adlandırdığımız olayda borsa da çok düşülen hatalardan biridir. Hızlıdan kastımız günlük alım satımlardır. Borsanın bir yatırım aracı olduğunu hemen hemen hepimiz biliyoruz. Bu nedenler insanların her gün yatırım yapmayacağını da bilmemiz gerekmektedir. Sıradan bir alım satım gibi bunu hayal edebiliriz. Bu alım satımı örneklendirecek olur isek, mesela kaçımız her gün ev alıp satıyor? Kulağa bu ne kadar mantıksız geliyorsa borsada da her gün alım satım yapmak oldukça mantıksız olacaktır. Başlarda hızlı kazandırdığını düşündüğünüz günlük alım satımlar sizlere bir anda kaybettirebilir.

5-Hedefsizlik

Her işte bir hedef belirler ve o hedefe doğru sağlam adımlar atmaya çalışırız. Borsa da yapılan hatalardan biri hedefsizliktir. Bu konuyu daha da açmak gerekir se hedefsizlik dediğimiz şey, nereye yatırım yaptığını bilmeden sadece zengin olmak amacı ile yapılan boş yatırımlardır. Satış için herhangi bir hedefinizin olmaması sizlere hızlı kaybettirebilir. Alım için iyi bir analiz ve plan yapan bireyler satım için aynı sağlamlıkta analizi yapmayabilirler. Bu noktada da hem almış olduğunu hem satmış olduğunu riske atacaktır.

Borsa kazandıran bir yatırım aracı olsa da bilmeden ve araştırılmadan alınan her hisse senedi sizi felakete sürükleyebilir. Bilinçli bir yatırımcı gibi davranıp paranızı olabildiğince profesyonelce yönetmelisiniz.

Yazımız hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizin borsadan beklentileriniz nelerdir? ve sizin yatırım yaparken dikkat ettiğiniz hususlar neler? Bunları yorumlar kısmında belirtirseniz herkes sizin fikirlerinizden yararlanmış olur.

Sorularınızı sormak ve destek almak için  iletişim bölümümüzü kullanabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve youtube

İlgili Kategori: Finans

1 yorum
  1. […] Mutlaka Okuyun: Borsada En Sık Yapılan 5 Hata […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.