Başarılı Girişimcinin Özellikleri Maddeler Halinde

  Başarılı Girişimcinin Özellikleri Maddeler Halinde
17

  Başarılı Girişimcinin Özellikleri Maddeler Halinde

Girişimcinin özellikleri projelerini gerçekleştirme aşamasında ona büyük katkılar sağlayacaktır. Bu özelliklerden bazıları çıktığı yolda ona çok daha büyük katkılar sağlayacaktır. Kendisinde doğal bir şekilde var olan özelliklerin yanı sıra, girişimcinin kendini sürekli geliştirip yeni özelliklere sahip olması da gerekiyor. Başarılı girişimcinin özellikleri maddeler halinde sizlerle.Girişimcinin Özellikleri Nelerdir?

Neler Okuyacaksınız?

Özgüven

Bir girişimcide olmazsa olmaz bir özellik olan özgüven, eksik olması halinde başarısızlığı tek başına getirebilecek kadar etkili bir özelliktir. Nitekim bu süreçte alınması gereken büyük riskler olacaktır ve bu riskleri özgüveni düşük olan birisi alamayacaktır. Alsa bile, panik içerisinde olacak ve projeyi sağlıklı bir şekilde yürütemeyecektir. 

Özgüvenin eksik olması, girişimci özellikleri arasında olan liderlik unsurunuda olumsuz anlamda etkileyecektir. Özgüveni düşük olan birisi ekibi ile sağlıklı bir şekilde iletişim kuramaz ve liderlik özellikleri olmadığı içinde ekipten istediği verimi alamaz. 

Özgüven çıkacağınız yolda sizin en önemli eksiğiniz olabilir; ama en önemli silahınızda olabilir. Bir girişimci olmak istiyorsanız ve özgüven ile ilgili problemleriniz var ise, önce bu sorunu ortadan kaldırmanız gerekmektedir. 

  Başarılı Girişimcinin Özellikleri Maddeler Halinde
Başarılı Girişimcinin Özellikleri Maddeler Halinde

Liderlik

Yukarıda da belirttiğimiz üzere başarılı girişimcinin özellikleri arasında liderlik önemli bir yere sahiptir. Zira, projelerinizi hayata soktuğunuzda yanınızda ki ekip çok önemlidir. Ekibiniz sizleri vezir edebileceği gibi, rezil de edebilir. Ekibin size sadakat ile bağlı olması ve verimli çalışabilmesi, kendi işi gibi sahiplenmesi için sizin iyi bir lider olmanız zorunludur. 

İyi bir lider çıkacakları yolda en önde ilerler ve ekibindeki her fikri dinler, bu fikirleri değerlendirir. Ben patronum kimsenin eleştirisine ihtiiyacım yok diyen birisi iyi bir lider olamaz ve çıkacağı yolda hüsran yaşar. 

İletişim 

İyi bir girişimcinin özellikleri nedir diye soranlara ilk önce verilecek cevaplar arasında iletişim gelir. Ekibi ile iletişimi sağlıklı kuramayan bir kişi, onlardan istediği performansı asla alamayacaktır. Bunun yanı sıra müşteriler ile iletişim de sorun yaşaması, projenin maddi anlamda çökmesine bile sebep olabilir. Yukarıda belirttiğimiz özgüven ile ilişkili olan iletişim maddesi, özgüven sorunu olmayan kişilerde doğal bir yetenek olarak zatan var oluyor. Size ise sadece bu özelliği geliştirmek kalıyor. 

İleri Görüşlülük

Bir girişimci nasıl başarılı olur sorusuna verilebilecek en net cevap ileri görüşlülüktür. Zira piyasayı iyi koklaması gereken bu kişi, piyasanın yarın neye ihtiyacı olacağını ve piyasada ne gibi yeni şeylerin ilgi göreceğini bilmelidir. 

Girişimci projesini gerçekleştirmeden önce ileriki zamanlarda bu projenin ne kadar tutunabileceğini bilmelidir. Gözü kapalı bir işe girilmez ve girişimci de bu konularda ince bir hesap yapmalı ve piyasa araştırması yaptıktan sonra ileri görüşlülük özelliğini de kullanarak, projesini hayata geçirmelidir.

Motivasyon 

 Girişimcinin özellikleri maddeler halinde paylaşılıyor ise motivasyon bu maddelerin arasında mutlaka olmalıdır. Nitekim uzun ve yorucu bir yola çıkmak girişimcinin kaderinde vardır ve bu çıkacağı yolda yorulduğu zaman motivasyonunu tekrar sağlayabilmeli ve her gün çalışmaya devam edebilmelidir. Kendisini motive etmek için kendi yollarını üretmelidir. Umutsuzluğa düştüğü zaman veya işler kötüye gittiği zaman, onun kendisini salma lüksü yoktur ve bunun içinde daha çok çalışmak için motive olması şarttır. Girişimci için bu tür sorunlar ancak çalışarak düzeltilebilir. 

Hırs

Hırs maddesi insanların gözünde olumsuz bir özellik olarak görülebilmektedir ve hırs aşırı olursa haklıdırlarda. Yalnız girişimci için hırs olmazsa olmaz bir özelliktir. Projesinde yolunda gitmeyen birşeyler olduğu zaman motivasyon tek başına yeterli olmayabilir ve bu aşamada devreye hırsı girer. 

Girişimcinin özellikleri maddeler halinde bu şekildedir; ama şans ve fedakarlık gibi bazı girişimci özellikleri de bu maddeler arasında yer alabilirdi. Bu maddeleri eklemedik; çünkü bu faktörlerden şans için sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur. Fedakarlık ise zoraki bir şekilde olmamalıdır ve girişimci bu fedarkalık faktörünü hedeflerine ulaşmak için kendisi kullanmalıdır.  

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.