Başarılı Girişimcilerin 8 Ortak Özelliği

1 1

Herkesin başarı formülü aynı olmasa da bir çok girişimci de rastlanan benzer özellikler bulunuyor. Neredeyse her girişimci bu özelliklerden en az bir kaçına sahip. Bugün sizlere ”Başarılı Girişimci” kavramını kapsayan tüm girişimcilerin en çok karşılaşılan 7 Ortak Özelliğini listeledik.

Başarılı bir girişimci:

1. Korkusuzca Risk Alabilir

Risk almak değince aklınıza her şeyi rastgele yapmak gelmesin. Girişimci konuyu bilerek risk alan kişidir. A, B ve C planlarını hazırda tutar problemler karşısında ne yapacağını bilir. Ancak alması gereken risklerden de asla korkmaz. Yolun sonu gözükmese de, her şey tam olmasa da risk alabilmek Başarılı Girişimcilerinin bir numaralı özelliğidir.

2. Özgüvenlidir ve Kendine İnanır

Özgüveni, egoyla karıştırmayın sakın. Girişimci kendini beğenmiş değil, kendinden emin olan kişidir. Bilgisi, tecrübesi ve azmine güvenerek işler yapar. İnsanların ne dediği de pek umurunda değildir. Düşse de yine ayağa kalkacak olanın başkaları değil kendisi olduğunu bilir.

3. Kolaylıkla Uyum Sağlayabilir

Her çevre ve ortama kolaylıkla adapte olmak Başarılı Girişimcilerin bir başka özelliği. Nerede, ne zaman, nasıl bir olayla karşılaşacağınızı bilemezsiniz elinizde olan tek koz. Var olan ortama ayak uydurmak ve uyum sağlayabilmektir. Başarılı Girişimcilerde bu adaptasyon sürecini başarıyla gerçekleştirebilen kişiliklerdir.

4. Bir Çok Konuda Bilgisi Vardır

Girişimci tek bir konuda uzman olsa dahi bir çok konuda bilgisi olan kişidir. Bir gün CEO, bir gün muhasebeci olurken başka bir gün şirketi temizlerken bulabilir kendini. Bu nedenle paradan, yönetime kadar bir çok alanda uzman olmasa dahi yeterli bilgi birikimine sahiptir.

5. İyi Bir Network’e Sahiptir

Toplantılar, konuşmalar, kitaplar ve kurslar iyi bir network’e sahip olmanız için gerekenler. Başarılı Girişimcilerde bu dengeyi çok iyi kurarak herkesin hayal ettiği network’e sahip olan kişilerdir. Networkündeki insanlara yardım edebileceği gibi her durumda onlardan yardımda isteyerek karşılıklı olarak iletişim trafiği kurabilirler. Bu nedenle girişimciler çevre edinmeye ve network kurmaya çok önem gösterirler.

6. Planlı Yaşamaya Özen Gösterir

Tamamen planlı yaşamak çok zor olsa da bunu yapabilen insanlar bir gün iş kurmak isterlerse gerçek bir girişimci olmanın temelini atmışlar demektir. Çoğu başarılı girişimci tamamen planlı yaşamasalar da disiplinli olmaya, her  gün belirli bir periyotta işleri yürütmeye fazlasıyla özen gösterirler. Bunun sebebi de çok açık şekilde istemedikleri işlere vakit ayırmak istememeleri ve zamanlarını doğru yönetmek istemeleridir.

7. Patron Değil, Birer Liderdir

Eğer ki başarılı bir girişimci şans eseri o koltuğa oturmadıysa ve kazıya kazıya o günlere geldiyse kesinikle bir lider adayıdır. Böyle bir girişimci korku aşılamak yerine, şevk uyandırır, emretmek yerine, sorar, Git demek yerine, hadi gidelim der. İşte gerçek bir lider bunları yapar. Böyle bir hayatta olmasa dahi her zaman iş dünyasında kazanacak olan insandır.

8. Yenilikçi Düşünme Yapısı

İnovasyon yaratmak ve yenilikçi düşünmek başarılı girişimcilerinin en önemli özelliklerinden biri. Fark yaratmalısın ki başarılı olabilesin herkesin yaptığı işi yaparak gerçek bir girişimci kimliği kazanmak zor. Eski kafa düşünerek hareket etmek girişimcilikte en büyük felaketi doğuracaktır. Bu nedenle her girişimci teknolojinin bu hızlı ilerleyişi karşınızda zihnini buna göre adapte edebilmeli ve yeni her teknolojide zihnini güncellemelidir.

Bugünkü yazımızın sonuna geldik. Sizlere yararlı bir yazı olduysa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Düşüncelerinizi iletişim bölümünden ya da yorumlar iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve  youtube

İlgili Kategori: Girişimcilik

1 yorum
  1. […] Mutlaka Okuyun: Başarılı Girişimcilerinin 8 Ortak Noktası […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.