Amazon Nasıl Başardı?

0

Her zaman bahsettiğimiz gibi günlük ihtiyaçlarımızın internet ortamına taşınması her geçen gün yaygınlığını korumaktadır. Kolay ve güvenilir bir şekilde bu işlemlerin gerçekleştirilmesi kullanıcıların oldukça ilgisini çekmeye devam ediyor.

Drone ile siparişlerin teslim edilmesi gibi birçok gelişme dünya üzerinde sadece Amazonun hayata geçirdiği bir projeydi. Buna benzer projeler sayesinde müşterilere güvenilir ve kaliteli hizmetler sunulması şirketi tercih edilen yapmaktadır. Amazon her yönüyle günümüzde dünyanın en büyük ticaret sitesi olmayı başarıyor. Başarılarına bakıldığında bu başarıyı hak ettiğini görüyoruz. Adında da sizlere verilen bir mesaj bulunmaktadır. Amazon nehri, dünyanın en büyük nehridir.

başarı

Amazon nasıl başardı? Böylesine büyük bir başarı yakalamak çok zordur. Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan bu şirket 1994 yılında Jeff Bezos tarafından kurulmuştur. Köklü bir şirket olduğunu buradan anlayabilirsiniz.

Sürekli Gelişti

İlk olarak piyasaya çıktığında kitap satışı yaparak kullanıcılara destek vermeye başladı. Şirketin büyümesi üzerine yazılım, bilgisayar, CD ve DVD, giyim, aksesuar, ev eşyaları gibi birçok ürün satışına başladı.

başarı

Şirket kendi elektronik ürünlerini üretmeye başlayarak bunların satışını da gerçekleştirmeye başladı. Bunların yanı sıra bu kadar büyümeyi başaran bu şirket en büyük bulut altyapı desteğini de sunmaya başladı. Tabi bu kadar büyümesi sonucunda global bir site olmak açısından birçok ülkeye destek vermesi gerekiyordu. Farklı dillerde farklı satış siteleri sağlaması gerekiyordu. Şirket büyümeye başlaması ile farklı ülkeler için ayrı ayrı siteler oluşturmaya başladı. Bu sitelere farklı dil tercihleri eklemesiyle beraber global aranlar da sesini duyurmaya başlamıştır. Bu sayede internet üzerinden ticaretin köklü bir hale gelmesi için büyük adımların atılmasında öncü olmayı başarmıştır.

Böylesi büyük başarının ardından kendi üretimleri ile kendisini geliştirme yönünde adımlar atan Amazon günümüzde elektronik kitap okuyucuları yani Kindle üretmeye başlamıştır. Günümüzde 3 farklı isimde bu ürünlerin satışı yapılmaktadır. Bu aşamada bu ürün için geliştirilmiş bir arşiv oluşturarak ürün ile okunmasını sağlamaktadır. Ürünü üreterek kullanıcılara bırakmayıp onlara desteğini vermeyi sürdürmüş ve onlara birçok fırsat sağlamıştır.

Amazonun 4 Eylül 2018 tarihindeki kayıtlara geçen değeri 1 trilyon dolardır. 1995 tarihinde sadece 100,000 dolar ile hizmet vermeye başlayan bu şirket böylesine büyük bir değer kazanmış. Amazon nasıl başardı? Böylesine büyük bir başarıya adım adım ilerlediler. Kullanıcılara sağladıkları doğru destekler sayesinde ilgi odağı haline gelmişti. Başlangıçta siparişlere yetişemeyecek durumlara gelerek hatta 1,4 milyar dolar gibi büyük rakamlarda zararlar yaşayarak zorlu süreçler yaşamıştır. Bu aşamada birçok Amazon çalışanı işten çıkarılmış ve projeyi bitirmek yerine iyileştirilmesi adına çalıştırmalar yürütülmüştür.

Jeff Bezosun Yenilikçi Zekası

jeff bezos

Jeff Bezos akıllı ve girişken kişiliği sayesinde ürün satıcıları ile bir araya gelerek Amazon’un bugün olduğu gibi bir yapıya gelmesi için ilk adımları atmıştır. Onlara ürünlerini kendi sitesi üzerinden satmayı teklif etmiş ve farklı kategorilerde ürünler satmayı başarmış ve iş yükünü en aza indirmiştir.

Gördüğünüz üzere sürekli kendini geliştirmeyi hedefleyerek güncelliğini korumuş ve müşterilere en iyi hizmeti vermeyi sağlamıştır. Bunların yanı sıra ileri görüşlülüğünü koruyarak ileri zamanlarda mobil telefonların yaygınlaşacağını ön görmüş ve elektronik kitap okuyucuları geliştirmeye başlamıştır. Kesinlikle yanlış adımlar atmamış günümüzde de doğru kararlar verdiğini kanıtlamıştır. ” Amazon nasıl başardı?“ gibi sorular sormak yerine sizde hayallerinizin peşinde koşmaya başlayabilirsiniz. Sıfırdan başlayarak böylesine dünyanın en büyük projesi haline gelmeyi başaran Amazon yeni girişimcilere bir yol gösterici oluyor. Günümüzde yüz binlerce kişi Amazon üzerinden geçimini sağlıyor. Kendi kazandığı gibi başkalarının da kazanmasına olanak sağlıyor.

Sorularınızı iletişim bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve   youtube

İlgili Kategori: Başarı Hikayeleri

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.