Almanya İş İlanları ve İş Başvurusu  

almanya iş ilanları ve işbaşvurusu
71

Almanya İş İlanları ve İş Başvurusu  

Almanya iş ilanları ve iş başvurusu  süreçleri ülke değiştirerek yeni bir iş bulma arayışındaki kişiler için önemlidir.  Birçok kanalı kullanarak Almanya’da iş bulabilirsiniz.

Almanya iş ilanları ve iş başvurusu   yapmak için iş arama sitelerini öncelikli tutabilirsiniz. Doğrudan bağlantılarınız da tanıdıklarınızın vasıtasıyla mümkün olacaktır. Somut ve soyut çeşitli kanallarla iş planınızı belirli bir süreye yayabilirsiniz.

almanya iş ilanları ve iş başvurusu
almanya iş ilanları ve iş başvurusu

Almanya’da Çalışmak & İş Arama Siteleri

Almanya’da nasıl iş bulunur sorusu için en dikkat çeken sitelere göz atmak faydalı olacaktır. Öncesinde kendiniz için bir planlama hazırlamalısınız. Hangi işi yapabileceğiniz, yurt dışına çıkış konusunda evrak ve diğer açılardan sorun var mı belirlemek gerekecektir.

Köklü değişiklikler yaparken hazırlıklı davranmak ne yapacağınızı bilmeniz açısından önemlidir. Yurt dışına kazançlı olmak için çıkarsınız ve bunu kötü anlamda kullanmak istemezsiniz. Neticede herkes ülke değiştirirken evsiz ve işsiz kalmak için harekete geçmez. Almanyada iş ilanları bu nedenle başta hazırlık kısmına önem vermelisiniz.

Uzmanlığa göre iş arayanlar için şöyle bir sıralama yapılabilir:

 • Akademisyenler için academics.de
 • IT sektörü jobware.de
 • Mültecilere özel jobs4refugees.org  ve work-for-refugees.de  siteleri kullanılabilir.

Almanya’da genel iş arama sitelerine bakıldığında şu sıralama yapılabilir:

 • Ülke ismi yazılarak indeed.de sitesinde iş arayabilirsiniz.  Almanya öncesi hazırlıklarınız devam ederken ülke fark etmeksizin bu alan size iş arama imkanı vermektedir.
 • Berlin merkezli bir iş arama sitesi için stepstone.de platformunu kullanabilirsiniz. Burada binlerce firma iş ilanlarını Berlin odaklı ve geniş kapsamda yayımlamaktadır.
 • Almanya genelinde iş ilanları için monster.de  sitesi kullanılabilir. Belirli bir lokasyona odaklanmayanlar için genel araştırma ve başvuru alanıdır. Diğer sitelere göre biraz daha karmaşık bir yapısı olduğu gözlenmektedir. Almanya iş başvurusu yapacaklar özgeçmiş hazırlayarak bu alanda özel başvurularını yapabilir.

Almanya’da Kurumsal İş Bulma Siteleri

Arayışınıza kurumsal bir zeminden daha doğrudan başvurularla devam etmek istiyorsanız iş bulma kurumu mantığındaki yerlere başvurabilirsiniz. İş bulma kurumuna benzer yerler özellikle göç yasasının da etkisi ile geniş bir kitleye hitap etmektedir.

Bundesagentur für Arbeit / jobboerse.arbeitsagentur.de : Dil seçenekleri de olan bir iş bulma kurumudur. Buradan danışmanlık olarak da hizmet alabilirsiniz. Uzmanlık alanı kapsamında iş yeri seçimlerinizle netice alabilirsiniz.

-make-it-in-germany.com  platformunda nitelikli insan gücüne odaklanan bir şekilde işe alım süreçleri devam ettirilmektedir. Yeni göç yasası dikkate alınarak yabancı ülkelerden gelen uzman ihtiyacı karşılanmaktadır. Almanyada çalışmak isteyenlerin sıkça başvurduğu bir platformdur.

Sosyal ağlar üzerinde kendi araştırmanızı ayrıca yapabilirsiniz. Birçok profesyonel iş bulma sitesi Almanya’ya özel biçimde sosyal medyada bulunmaktadır. Yönlendirmeleri bu alanlardan da takip edebilirsiniz.  Profesyonel sosyal ağlar sizi tahmin ettiğinizden daha iyi sonuçlarla karşılaştırabilir.

Almanya İşçi Başvurusu Şirketlerde Çalışma Yolları

Özellikle bir firmada çalışmak isteyenler Almanya’da firmaya özel ilan başvurusu yapmalıdır. Firmanın doğrudan ismiyle internet sitesinden cv gönderilebilir. Havuz dışı acil açık pozisyonlar varsa şirketlerin kariyer sayfaları bunu açıkça ilan etmektedir. Başvurular bazen firma özelliklerine göre de şekillenebildiği için özellikle bir işlem yapılması gerekebilecektir. 

Takipte olarak firmaya özel başvuru süreçlerini kendiniz oluşturmalısınız. Benzer ilanları olan firmaları da alternatifiniz olarak kullanabilirsiniz. İşe yerleştirme şirketleri ve doğrudan başvurular ayrıca öne kazanmaktadır. Aracı firma ile hedefinize daha dolaylı yoldan ulaşabilirsiniz. Olabildiğince doğrudan başvuru kanalları aramalısınız.

Başlangıç aşamasında aracı firmalar tarafından dolandırılmamak için aracı kurumu da doğru seçmelisiniz. İnternet sitelerinin dil çevirme özelliklerini kullanabilirsiniz. 

Almanya’da Freelance Çalışan Olmak

Almanya işçi başvurusu kendi işinize bağımsız odaklanmak şeklinde yapılabilir. Belirli bir alanda freelance çalışma prensibiyle devam edebilirsiniz. Yurt dışı oturma izninizi alarak gereken aşamaları başlatabilirsiniz. Hemen her meslekte serbest çalışma yapılabilmektedir. Kurumdan ayrı kendi müşteri ağınızı kurarak interneti de kullanarak çözüme ulaşabilirsiniz.

İnternet üzerinde geniş bir iş ağı ile işinizi freelance sürdürmeniz olasıdır. Doktorlar, yazarlar, mühendisler, sanatçılar, tasarımcılar vs. geniş kapsamda bu yöntemle çalışmalarını sürdürmektedir.

 • Çalışma – yaşama izninizi hazırlamalısınız.
 • Banka hesabı açmak
 • İkamet kaydı
 • Sağlık sigortası
 • İstenen diğer belgeler hazırlanarak yurt dışında konaklarken freelance çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz.

Freelance çalışma sistemindeki gelir garantisi meslek ve iş bağlantılarınıza göre değişebilir. Türkiye’de de Almanya’da da mantık temelde aynıdır. İnternet ortamında sürdürülen işlemler başlangıçta kazanç endişelerinizi azaltabilir.

OYUN OYNAYARAK PARA KAZANMAK

VİDEO İZLEYEREK PARA KAZANMAK

DÜNYA GÜNDEMİ

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.